Огнян Дойнов, един от редакторите на в-к „Литературен вестник“ публикува кратки отзиви за новоизлезлите книги на Иван Еленков „Културният фронт“ и на Румен Аврамов „Пари и де/стабилизация в България 1948 – 1989„.
Румен Аврамов, „Пари и де/стабилизация в България 1948 – 1989„, Институт за изследване на близкото минало; изд. „Сиела“, С., 2008,340 стр., 15 лв.
Изследването разглежда механизмите на „паричната политика“ през посочения период, както и два от опитите (началото на 60-те и края на 80-те години) за макроикономическа стабилизация по време на комунистическия режим. Проучените документи от разсекретените архивни фондове на Българска народна банка създават по-ясна представа за начина на действие и границите на мисленето на отговорните за стопанската политика в страната, съпоставени с най-критично настроените икономисти от същия период.
Иван Еленков, „Културният фронт. (Българската култура през епохата на комунизма – политическо управление, идеологически основания, институционални режими), Институт за изследване на близкото минало; изд. „Сиела“, С., 2008, 544 стр., 18 лв.
Предметът на изследване в „Културният фронт“ визира политическото управление, идеологическите основания и институционалните режими на организация на културата през десетилетията на комунизма в страната, когата управлява убеждението, че отношенията в т.нар. културно пространство са „изцяло властови и всички прояви в него могат да се разберат като реплики в тези отношения“.
Литературен вестник, бр. 4 от 05-12 февруари, 2009 г.