Институт за изследване на близкото минало
Център за книгата, НБУ
Издателство „Сиела“
имат удоволствието да ви поканят на представянето на:
Сборника с анализи и статии на Асен Игнатов
В ОЧАКВАНЕ НА ПУТИН?
Българският философ и политолог Асен Игнатов предвижда възхода на путинизма още в края на миналия век.
Сценарият за конфронтация е най-негативният, но за съжаление напълно възможен вариант. Той може да се осъществи, ако екстремистки политически сили с фашистко-националистически или комунистически нагласи се върнат на власт и предприемат курс на външнополитическа конфронтация, за да могат да оправдаят вътрешните репресии и милитаризация.
Асен Игнатов, 1997 г.
Участници: Христо Тодоров, Димитър Бочев, Димитър Щ. Димов
13 юни 2024 г. / 18:00 ч.
НБУ в Центъра, ул. „Г.С. Раковски“ 191Б
Заповядайте!!
Асен Игнатов е близък приятел на Желю Желев, но е репресиран и бяга от комунистическа България през 1972 г. През 90-те се установява в Кьолн, където преподава и работи в германски научен институт. Там той пише анализи върху интелектуалния и политическия климат в Русия след разпада на Съветския съюз. Част е от експертния екип на германския президент Роман Херцог.
Анализите в сборника се занимават с много от темите, които днес стоят в основата на официалната политика на Кремъл.
… Как се появява доктрината за „евразийството“? Какви са ценностите на новия руски политически елит? През какви обществени конфликти минава руското общество през 90-те? Как се справя със съветското минало? Злоупотребява ли се с православното християнство за политически цели? Какви са идеологическите координати на Владимир Путин? Кой властва в Руся днес – идеологията или реалната политика? Има ли Русия геополитическа мисия? …
В предговора си проф. Христо Тодоров, философ и преподавател в НБУ заключва:
Ценността на тези текстове, писани преди 25-30 години, за съвременния читател се състои в това, че те позволяват да се види по-добре и да се осъзнае по-ясно онзи интелектуален и социално-психологически климат, от който черпи своите жизнени сили режимът на Владимир Путин.
Димитър Щ. Димов, съставител на тома разказва за тежкото минало на Асен Игнатов в България и реализацията му в Германия, за трудния диалог между науката и политиката.
Сред тъмата на случващото се днес срещата със забравените статии на Игнатов е просветляваща. Писането му е потвърждение за това, че връзка между думите и света има. Думите обясняват света, а светът със случването си ни напомня за важността на думите.