През последната повече от година екип на Институт за изследване на близкото минало и Историческия музея в Димитровград се посвети на предизвикателната задача да предложи актуален и документално обогатен преглед на историята на Димитровград и неговите хора.
Всичко започна с идеята за нова постоянна експозиция на директора на музея Антоанета Станчева. Специфичната задача на Института бе да положи научната основа, върху която тепърва да се изгради достъпен, интересен и поучителен разказ за българския XX век. Историята на „социалистическия Йерусалим“, както е наричан в миналото Димитровград, може да послужи като умален модел на цялата страна и обществото ни.
Огледалото на един народ, на една държава, на един град или село – това е неговото минало. „Лошо или хубаво“ – това е неговата история. … Историята на един народ и на едно селище не се измислюва. Тя се пише и почива на истини и факти, и преживелици.
/Кръстю Запрянов, Из „История на Черноконево“, 1940 г./
Снимка: група кооператори от първенеца полевъдна бригада на ТКЗС в село Ахматово, Асеновградско са на посещение в Азотно-торовия завод „Сталин“. Екскурзоводът Вида Танева им показва цеховете (БТА, 1955 г., фотограф Георги Викентиев).
Работата ни мина под мотото:
Димитровград и мечтата за добър живот: разговор с хората, идеите и природата
Във фокуса на нашите „тезиси“ са поставени преди всичко хората. През техните очи – преживявания, надежди, разочарования, успехи и провали, се опитваме да пресъздадем картината на близкото минало.
Резултатът от работата на екипа, съставен от доц. Галина Гончарова, проф. Даниел Вачков, проф. Даниела Колева, доц. Димитър Гюдуров, Димитър Щ. Димов, доц. Живко Лефтеров, Любомира Атанасова, проф. Мартин Иванов, доц. Мая Ангелова, доц. Михаил Груев, проф. Момчил Методиев, Недялка Тодорова, Николина Умурска, д-р Петя Вълкова, проф. Пламен Дойнов, може да бъде свален тук:
Каталогът от места, идеи и хора, който предлагаме, е отворен за екипи от дизайнери, куратори, изследователи, технологични специалисти, комуникационни/маркетингови експерти, копирайтъри и други, които да предложат своя концепция за изграждането на постоянната експозиция на Музея в Димитровград.
Пълната информация за конкурса, обявен от „Америка за България“, можете да видите на страницата на фондацията.